Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.
hOBoviny
hOBoviny News
Úterý, 07 Září 2021 00:00

Začaly závody (už dávno)
Máme za sebou tři závody Letní ligy a oblastní štafety. Z toho už se dá počítat žebříček. Takže jen tak dál. Co se týče kvality oblastních závodů ale realita pokulhává. Můj pocit je, že se snažíme co nevíce lidí od orienťáku odradit a ne je k němu přilákat. Mají pak smysl náborové akce a olympijské festivaly?
Jen pro zajímavost jsem si udělal analýzu směrných časů v rámci letošních závodů a měřených tréninků. Výsledek je tristní. Kvalita tratí je alfou a omegou. Směrné časy definují oblastní pravidla. Ty jsem napasoval na výsledky závodů. Paradoxně lepší kvalitu tratí z pohledu směrných časů měly měřené tréninky na jaře (v průměru 28% kategorií se vešlo do intervalu směrného času), kdežto oficiální žebříčky měly jen 19%. Nejlepší stavitele má oddíl BBM - 44%, PBM 43%, ADA 31% (vše jarní tréninky). U oblžů je na tom nejlépe PBM 38% (štafety), ZBM 30%, TBM 10% a ještě jednou ZBM 0%. Otázka je, zda to není téma k zamyšlení. I tratě se dají postavit citlivě a lépe. Je jasné, že kvalita tratí se posuzuje mnoha kritérii, nicméně i tento pohled nám něco říká. Na druhou stranu asi můžeme být rádi, že se vůbec nějaké závody v zdevastovaných lesích ještě konají.
Bohužel se vrací také neekologická doba, kdy se zase začínají používat mapníky. Bohužel čistý přírodní orienťák zanechává zase plastovou stopu v přírodě.


Migrující kontroly

Děkujeme spřáteleným trolům, kteří nám pomohli s organizací středečního tréninku v Líšni. Nápad to byl skvělý, kdy z tréninku s okruhy se stal trénink SMIK s migrujícími kontrolami.
Bohužel jen děti tento nápad neocenily a marně hledaly přesunuté lampiony. Tento typ tréninku ještě pro mládež není vhodný. Příště prosím nápady na změnu tréninku konzultovat předem a rádi uvítáme pomoc při stavbě nebo sběru kontrol... ;-)

Divnota v oblasti
V naší oblasti se dějí divné věci. Situace trvá již více jak rok. Bohužel ovládnout oblast se snaží dva největší oddíly v naší Jihomoravské oblasti. Což o to, klidně ať si vládnou. Ale na cestě k vládě ať nepoužívají, podvody, lži a manipulace. Ohání se pravidly a sami je nedodržují. A popírají veškeré předchozí dohody a zvyklosti.

Pokud někdo chce získat moc a vládnout, tak je nutné k tomu dojít legální demokratickou cestou. Nicméně toto je kámen úrazu. V dnešním světe, který vede zpět do socialismu a komunismu, se začínají opět prosazovat „stbáci“ a udavači. Je velmi těžké s tím bojovat.
Navíc tento nefér přístup je vidět jasně i ve vládě, kdy duo Zem-Biš nedává moc možností to změnit. A neví si s tím rady ani opozice. A voliči budou i nadále ovce jdoucí s davem. Pak se nedivím, že podle tohoto vzoru se to děje i v našich firmách, v našich domech, ve spolcích a ve sportu.
Takže, PRÁVĚ TEĎ je čas to změnit a zamezit vládnout lidem, kteří prakticky nic neumí kromě boření toho, co někdo jiný vybudoval. A nejde o nás dospělé, ale o naše potomky, kterým jsme teď schopni zajistit snad lepší budoucnost.
Mrkněte se tak ve svých oddílech, kdo že to za vás mluví na nejvyšších postech. Třeba byste tam chtěli někoho jiného, je to na vás.

Předávám článek (názor) jedné paní doktorky dětské ambulance

Začínám pomalu ale jistě pociťovat profesní beznaděj. Denně na preventivních prohlídkách pokládám otázku “Dělá aktivně nějaký sport?”
Odpověď je pokaždé stejná. “Ne, skončil. Hrál závodně fotbal/hokej/florbal.... chodila do gymnastiky/mažoretky/atletiky...plavala...... teď nedělá už od března nic.....”
Dítě sedí, hledí před sebe, moc ho to nezajímá. Má 2 kila od jara navíc. Nezájem. Nula. Ve škole nebyli někteří skoro celý rok. Počáteční fázi nadšení pak vystřídalo na podzim vystřízlivění, stesk po škole a kamarádech...teď už jsou apatičtí. Je jim to jedno.
Proboha proč jsme obětovali děti?
Strašně by mě zajímalo srovnání s evropskými státy ( a celým světem): jak dlouho chodily 1.stupně do škol? Jak dlouho 2. Stupně? Jak dlouho středoškoláci? Máme nějaké srovnání?
Mé dvě děti, 2. stupeň ZŠ, chodily od března do školy 5 týdnů. Je to takto všude v Evropě a ve světě? Jaký to mělo efekt? Na počet mrtvých seniorů pramalý, ale na celou generaci dětí smrtelný.
Už to není jen pohodlnost, nechci nic pro naši generaci dospělých. Nemusím chodit do kina, do fitka, lyžovat a cestovat. Já to zvládnu. My dospělí to zvládnem. Ale už je to opravdu obrovský hazard s našimi malými/mladými. Nebo ne hazard. Je to jejich totální rozklad. Ve všech směrech.


Myslím si to stejné. Je nutné něco dělat. Současnou situaci odnesou v tom špatném naše děti. Neplatí totiž přísloví "kdo nic nedělá, nic nepokazí". Je divná doba a je to naopak!


LOB Soustředění 2019 v Nové Vsi
V Nové Vsi u Rýmařova se minulý prodloužený víkend konalo 4-denní soustředění 4 brněnských oddílů v LOB. Vybráni byli elitní závodníci, kteří se takto připravovali na víkendové závody Českého poháru přímo v prostoru závodu. Sněhové podmínky byly velmi dobré, jen to trochu drhlo ve stopách díky napadanému jehličí. V nominačním pátečním závodě byly velké rozdíly ve výkonnosti a někteří z toho málem měli noční lob bez světel. Velký důraz byl kladen na teoretickou přípravu, která se vždy protáhla do pozdních večerních (ranních) hodin. Hlavním tématem bylo mazání, tedy namazání se... Posledním nominačním závodem byl sobotní biathlon, kde bylo jediným cílem se nezastřelit. Střílelo se všemi směry, protože střelnice byla otevřená. Závod v biathlonu byl Open, tak se ho zúčastnili i místní borci, kteří posbírali hodnotná umístění. Víkendový Český pohár v LOB a MČR nakonec účastníci vynechají, protože mají za 4 dny běžek plné zuby! ;-)))

Celý článek...
 
Stavba tratí znehodnocuje OB
Pátek, 24 Květen 2013 22:33

Kam vede současná stavba tratí? Líbí se tratě závodníkům? Líbí se tratě veteránům? Líbí se tratě příchozím? Nebo je to všem jedno, hlavně že je na shromaždišti pivo a stánek s prodejem ponožek. Klade si vůbec někdo dnes tyto otázky?
Bohužel si myslím, že ve stavbě tratí je obecně co dohánět. Toto téma nadhazuji už několik let na našich valných hromadách, ale bez úspěchu. Stavba tratí je hned po kvalitní mapě druhou nejdůležitější součástí závodu. Je pak už skoro jedno, jak daleko je parkoviště, co prodávají ve stánku s občerstvením a v čem všem je možné soutěžit mimo orientačního běhu.

Celý článek...
 


TOPlist